Ürünlerimiz Çözümlerimiz İletişim EN

Invio – Google Cloud Platform (GCP) Geçişi Başarı Hikayesi

Sonuçlar
– GCP’nin sunduğu uzun kullanım indirimi ile en baştan planlayarak oldukça avantajlı fiyatlar elde ettiler.
– Kullandıkları servislerin karşılıklarını GCP’de bulabildikleri için, mimari değişikliğe ve geliştirmeye gerek kalmadan 1 haftada geçişi tamamladılar.
– Teknik sorunların önceki bulut servis sağlayıcısına oranla %80 azalması ile haftada ortalama 4.5 saatlik operasyonel tasarruf sağladılar.
– Servislerin stabil, hızlı oluşu ve load balance yapısının hızlıca oluşturulabilmesi ile sistem yönetimi tarafındaki teknik potansiyelleri 2 kat arttı.
– GCP’nin opsiyonel depolama alanı çözümleri ile yapılan optimizasyon çalışmasıyla, toplam sunucu maliyetlerinde yıllık %50 tasarruf öngörüyorlar.

INVIO HAKKINDA

Invio, internet teknolojileri ve mobil uygulamalar alanında faaliyet gösteren bir bilişim şirketidir. Kurulduğumuz günden bu yana, teknik yeteneklerimizin yanında yönetim ve satış-pazarlama konularında da yetkin olmayı hedefleyerek; birçok farklı sektördeki kuruma terzi usulü proje yapmak ve müşterilerimizin ortaya koyduğu ihtiyaçlar doğrultusunda, en doğru ve uygun yazılımı üretmek odak noktasıyla hareket ettik. Yıllar içerisinde edindiğimiz tecrübe ve birikim doğrultusunda ihtiyaca yönelik yazılım üretmenin yanı sıra, kendi altyapı ürünlerimizi de geliştirerek serüvenimize devam etmekteyiz.

INVIO’NUN ÖNCEKİ BULUT SERVİS SAĞLAYICISI ve ALTERNATİF ARAYIŞI

Google Cloud Platform’a (GCP) geçmeden önce yine bulut tabanlı olan farklı bir servis kullanıyorduk. Eski servis sağlayıcımızın GCP’ye kıyasla hem mimari hem de arayüz kullanımı açısından daha komplike bir yapısı vardı. Dolayısıyla sunucuların yönetimi ve işletimi konularında ekstra insan kaynağı gereksinimi oluşuyordu. Bu da bizi bir alternatif arayışına itti.

NEDEN GCP?


GCP’ye geçmeden önceki dönemde, bizim Invio olarak hem teknolojik yenilikleri kendimiz takip etmemiz, hem de ihtiyaçlarımız ile ilgili analizi kendimiz yapmamız gerekiyordu. Bu noktada, Kartaca’nın danışmanlık hizmeti sağlaması ve platformdaki yenilikleri yakından takip ederek bizi düzenli olarak bilgilendirmesi, kendi tarafımızda analize ayırdığımız süreyi minimize ediyor. Ayrıca Invio olarak hizmet verdiğimiz müşterilerin son zamanlarda GCP’yi tercih ediyor olmaları, bizim de şirket olarak GCP’ye geçmemizi elzem hale getiren sebepler arasındadır.

INVIO’NUN GCP’YE GEÇİŞ SÜRECİ


Oldukça hızlı ve kolay bir geçiş süreci olduğunu söyleyebiliriz. 1 hafta gibi bir sürede tüm geçiş tamamlandı. Migrate for Compute Engine (eski adıyla Velostrata) kullanılması, GCP’ye geçişteki risk ve maliyetleri düşürerek, işimizi kolaylaştırdı.

Eski bulut servis sağlayıcımızda kullandığımız tüm ürünlerin karşılıklarını GCP’de bulabildik. Bu sayede mimari bir değişikliğe ve ekstra bir geliştirmeye gerek kalmadan geçişi tamamladık. Yaptığımız tek değişiklik , network yapılandırması ile ilgili küçük bir ayarlama oldu.

Geçiş sürecinde eski depolama servisimizle ilgili yaşadığımız teknik problemler için Kartaca ekibinden destek alarak ilerledik.

INVIO’NUN KULLANDIĞI ÜRÜN ve SERVİSLER

Google Cloud Storage

Google Cloud DNS

Compute Engine

Google Cloud VPN


GCP’NİN INVIO’YA FİNANSAL KATKISI

GCP’nin sunduğu uzun kullanım indirimi (Committed Use Discounts) ile planlamamızı baştan yaparak oldukça avantajlı fiyatlar elde edebildik. Bununla beraber, geçiş sürecinde GCP tarafından hesabımıza tanımlanan kredi bakiyesi ile yaklaşık 3 ay gibi bir süre ile ücretsiz kullanım hakkı kazanmış olduk.

Ayrıca arayüzdeki harcama kotası koyma ve uyarı verme özellikleri sayesinde, ay sonunda beklenmeyen maliyetlerle karşılaşma ihtimali de ortadan kalktı. 

Teknik anlamda bize en büyük faydası ise; basit ve anlaşılır arayüzü ile kullanım kolaylığı ve bu sayede sağladığı zamandan tasarruf oldu. Hem arayüzün kullanıcı dostu olması, hem de faturalarımızı rahatça takip edebiliyor olmak bizim için önemli. 

INVIO EKİBİNİN EN MEMNUN OLDUĞU GCP ÖZELLİKLERİ

Hızlı ve kolay sunucu kurulumu, load balance, network yönetimindeki kolaylık, bakiye ve hesap yönetimi ile ilgili arayüzlerin anlaşılır olması en beğendiğimiz özellikler oldu diyebiliriz. Buna ek olarak, Google Cloud Console mobil uygulaması sayesinde ekstra bir ücret ödemeksizin yönetim konsoluna her yerden erişerek, anında müdahele edebiliyor olmamız da günlük akışımızı kolaylaştıran özellikler arasına girdi.

Daha Fazla Bilgi Al


PDF Olarak İndir