Müşterilerimiz İletişim EN

Metglobal - Google Cloud Altyapı Hizmeti Başarı Hikayesi

Sonuçlar
- Esnek ön alım seçenekleri ile daha kolay yönetilebilir bir kaynak yerleşimine sahip oldular.
- Google Cloud kullanmaya başladıktan sonra maliyetleri %50 düştü, kapasiteleri %300'e çıktı. Performansları ise 3 kat arttı.
- Hizmet kalitesinin artmasıyla fatura takibi ve maliyet optimizasyonu süreçleri iyileşti.

METGLOBAL HAKKINDA

Turizmi teknolojiyle buluşturan global bir online seyahat şirketi olan MetGlobal, B2B ve B2C müşterilerine dünya çapında 205 ülkede, 80.000 destinasyonda 600.000'den fazla otel envanteri ve çevrim içi seyahat çözümleri sunmaktadır. 600.000+ otel için gerçek zamanlı müsaitlik ve fiyat bilgisi sunan ve günlük 5 TB veri işleyerek "Big Data" alanında büyük yatırımları olan Metglobal, günlük 500 milyon otel arama isteğine 300 ms'den düşük yanıt süresi ve %99.99 uptime ile endüstri lideridir. Yüzlerce VM instance ve onlarca servisi olan Metglobal, bulut servis sağlayıcısı olarak Google Cloud'u kullanmakta ve bu hizmeti Kartaca aracılığıyla almaktadır.

METGLOBAL'İN ÖNCEKİ GOOGLE CLOUD İŞ ORTAĞI ve ALTERNATİF ARAYIŞI

Google Cloud'a geçtikleri ilk dönemde, farklı bir Google Cloud iş ortağı ile çalışıyorlardı. O dönemde aldıkları destek çok yetersizdi, bilgilendirmeler düzenli yapılmıyordu ve faturaları dahi ellerine geç ulaşıyordu. Bu nedenle farklı bir iş ortağı ile çalışma ihtiyaçları ortaya çıktı ve Kartaca ile görüşmeye başladılar.

NEDEN GOOGLE CLOUD İŞ ORTAĞI OLARAK KARTACA?

Bu süreçte Metglobal'in kararını en çok etkileyen unsur, Kartaca çalışma kültürüne ve teknik yetkinliğine duydukları güven oldu. Ayrıca Kartaca’nın bulut alanındaki deneyimleri ve geçmişteki başarılı projeleri de kararlarını olumlu yönde etkiledi. Kartaca'nın iletişimi çok daha iyi yöneteceğine inandılar ve Google Cloud iş ortağı olarak Kartaca ile çalışmaya karar verdiler.

Kartaca ile çalışmaya başladıktan sonra Metglobal'in iş modeli ve gereksinimlerine uygun servislerin tanıtılması, Google Cloud servis şartlarında değişimler için sürekli ve güncel bilgilendirme ve destek taleplerinin takibi gibi konularda daha fazla sorun yaşamadılar. Ayrıca maliyet optimizasyonu, Google Cloud işbirliğini geliştirme ve mimari konusunda da Kartaca'nın verdiği destek de onları memnun etti.

METGLOBAL'İN KULLANDIĞI ÜRÜN ve SERVİSLER

Google Kubernetes Engine

Google Cloud Bigtable

Google Cloud Memorystore

Google Cloud SQL

GOOGLE CLOUD'UN METGLOBAL'E KATKISI

Google Cloud kullanmaya başladıktan sonra maliyetlerinin %50 düştüğünü, kapasitelerinin %300'e çıktığını ve performanslarının 3 kat arttığını belirtiyorlar.

METGLOBAL'İN EN MEMNUN OLDUĞU GOOGLE CLOUD ÖZELLİKLERİ

"Google Cloud'dan memnunuz. Bizim kullanım şeklimize uygun ve kolay yönetilebilir olduğunu düşünüyoruz. Google Kubernetes Engine, BigTable, Memory Store ve Cloud SQL en çok faydalandığımız servisler oldu. Google Kubernetes Engine ile trafik değişimlerine göre ölçeklendirme ve kaynak kullanımı optimizasyonu yapabiliyoruz. Bigtable ile daha düşük maliyetle daha yüksek veri kapasitesine ulaşabiliyoruz. Ayrıca kendi yönettiğimiz veri tabanlarını da Google Cloud servislerine geçirdik ve esnek ön alım seçenekleri ile daha kolay yönetilebilir bir kaynak yerleşimine sahip olduk." - Utku Altınkaya, Metglobal CTO

Daha Fazla Bilgi Al