Müşterilerimiz İletişim EN

Google Afrika’ya 1 Milyar Dolarlık Yatırımı Onayladı

 

Gelişmekte olan dünya, büyük internet şirketleri için en iyi büyüme şansını temsil ediyor ve bugün en büyüklerden biri, bununla nasıl başa çıkmayı planladığına dair stratejisini belirledi.


Google, Afrika genelinde “dijital dönüşümü” desteklemek için 1 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Bu yatırım, daha hızlı internet hızları, küçük işletmeler için düşük faizli krediler, Afrika’daki girişimlere öz sermaye yatırımları, beceri eğitimi ve daha fazlasını sağlamak için kıtaya bir denizaltı kablosunun inişini içerecek.


Planlar, bugün Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai liderliğindeki bir etkinlikte açıklandı – şirketin en üst düzey yöneticisini etkinliğin en üstüne koymak, şirketin burada yaptığı bahse koyduğu önceliğin bir işareti.


Pichai, “Son on yılda birlikte büyük adımlar attık – ancak İnternet’i her Afrikalı için erişilebilir, uygun fiyatlı ve kullanışlı hale getirmek için yapılacak daha çok iş var. Bugün, Afrika’nın dijital dönüşümünü desteklemek ve gelişmiş bağlantılardan yeni şirketlere yatırıma kadar bir dizi girişimi kapsayacak şekilde beş yılda 1 milyar dolarlık bir yatırımla kıtaya olan bağlılığımızı yeniden teyit etmekten heyecan duyuyorum” dedi.


Google, yatırımı Nijerya, Kenya, Uganda ve Gana da dahil olmak üzere kıtadaki ülkelerde uygulanacak projelere enjekte edeceğini söyledi.


Denizaltı kablosu, Afrika ve Avrupa’yı birbirine bağlayan Güney Afrika, Namibya, Nijerya ve St Helena’yı kesecek. Afrika’da Google’ın genel müdürü Nitin Gajria, Afrika’ya hizmet etmek için inşa edilen son kablodan yaklaşık 20 kat daha fazla ağ kapasitesi sağlayacağını söyledi.


Gajria, “Bu, internet fiyatlarında %21’lik bir düşüşe ve Nijerya’da internet hızının artmasına ve Güney Afrika’da neredeyse üç katına çıkmasına neden olacak” dedi.


Dijital ekonomi büyüdükçe 2025 yılına kadar Nijerya ve Güney Afrika’da yaklaşık 1,7 milyon iş yaratması bekleniyor.


Google ayrıca, kıtadaki yeni şirketlere “toplulukları için anlamlı ürünler oluşturmalarına yardımcı olmak için Google’ın çalışanlarına, ağına ve teknolojilerine erişim” sağlayarak 50 milyon dolar yatırım yapacağı Afrika Yatırım Fonu’nun başlatıldığını duyurdu.


Şirket, COVID’in getirdiği zorlukları hafifletmek için Nijerya, Gana, Kenya ve Güney Afrika’daki küçük işletmelere ek olarak 10 milyon dolar düşük faizli kredi vereceğini söyledi. Bu, San Francisco merkezli kar amacı gütmeyen bir kredi kuruluşu olan Kiva ile ortaklaşa yapılacak. Afrika’daki yaşamları iyileştiren kar amacı gütmeyen kuruluşlara 40 milyon dolar sözü verdi.


Gajria, “Yenilikçi Afrika teknoloji başlangıç sahnesinden çok ilham alıyorum. Geçen yıl, teknoloji girişimlerine her zamankinden daha fazla yatırım turu gördük. Afrika’nın en büyük sorunlarını çözmek için hiç kimsenin Afrika’nın genç geliştiricileri ve başlangıç kurucularından daha iyi bir konumda olmadığına kesin olarak inanıyorum. Afrika’nın yenilikçileri ve girişimcileriyle ortaklığımızı derinleştirmeyi ve onlara destek vermeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.


Kaynak: https://techcrunch.com/2021/10/06/google-confirms-1b-investment-into-africa-including-subsea-cable-for-faster-internet/


 

Yayınlanma Tarihi: 25.10.2021