Müşterilerimiz İletişim EN

Nasıl 3 Ayda 5 Google Cloud Sertifikası Aldım?


Geçtiğimiz aylarda Kartaca olarak, yazılım ve sistem yönetimi tarafındaki 10 yıllık teknoloji uzmanlığımızı bulut ortamına taşıyarak “Google Cloud Partneri” olduk.

Sizlere bu yazımda 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde nasıl 5 farklı Google Cloud sertifikası aldığımı anlatacağım.


1) Google Cloud Professional Data EngineerÖncelikle ilk sertifikam olan Google Cloud Professional Data Engineer için yaklaşık olarak 1 aylık bir hazırlanma sürecim oldu. Hazırlanma aşamasında Coursera ve Qwiklabs üzerinden sunulan kaynaklar oldukça yeterliydi. Bunlara ek olarak Google Cloud’un kendi sitesi üzerinde bulunan tüm dokümanların üzerinden geçtiğimi de itiraf edeyim 🙂

Sınavda gelen sorular bazen paragraf arasında geçen bir metinle ilgili olabiliyor. Özellikle BigQuery ile ilgili çok fazla soru geliyor. Sınava girmeden BigQuery ile ilgili kafanızda soru işareti kalmadığından emin olun.


İstanbul’da sınava girecek arkadaşların Kozyatağı’nda bulunan Athena Bilişim Çözümleri’nin ofisine gitmeleri gerekiyor. Sınav süresi yaklaşık 2 saat ve sınav sırasında sonra tekrar değerlendirmek üzere işaretlediğiniz soruların üzerinden geçecek zamanınız kalıyor.


Google Cloud Professional Data Engineer sınavını 18 Temmuz tarihinde ilk seferde geçmeyi başardım 🙂


2) Google Cloud Professional Cloud ArchitectProfessional Data Engineer sertifikasını aldıktan sonra gözümü Google Cloud Professional Cloud Architect sertifikasına çevirdim. Cloud Architect eğitimi için Coursera ve Qwiklabs ikilisine ek olarak Linux Academy sitesinden de faydalandım.


Data Engineer sertifikasına hazırlanırken, Cloud Architect eğitimi içerisinde daha yüzeysel anlatılan konular size çerez gibi gelecek. Data Engineer ve Cloud Architect sınavları için internet üzerinde bolca örnek soru bulabileceksiniz. Üşenmeyin ve tüm sorulara doğru cevap verene kadar sınavları tekrar tekrar çözün. Nerede yanlış yaptığınızı not edin ve ilgili konu üzerine Google Cloud’un sitesinde bulunan kaynak dokümanları okuyun.


Google Cloud Professional Cloud Architect sertifikası için sınava 18 Temmuz’dan 1 hafta sonra yani 25 Temmuz’da girdim ve ilk seferde sınavı geçtim.


3) Google Cloud Professional Cloud Security Engineer2’de 2 yapınca neden 3. sertifikaya sahip olmayayım dedim ve kendimi Google Cloud Professional Cloud Security Engineer sınavına hazırlanırken buldum.


Her ne kadar Cloud Architect ve Data Engineer title’ları kulağa hoş gelse de cloud ortamında güvenlik hakkında bilgi sahibi olmadan tam bir Google Cloud Guru (vuhuuu) olunmaz diye düşündüm.


Google Cloud Cloud Security Engineer sınavına hazırlanırken yine Coursera’dan faydalandım. Bu sınav Cloud Architect ve Data Engineer sınavlarına göre daha yeni ve internet üzerinde çok fazla yardımcı kaynak bulunmuyor. Sınava hazırlanırken kesinlike Google Cloud’un güvenlik ile ilgili tüm whitepaper’larını en dip satırına kadar okumanızı öneriyorum. Bu sınav diğer sınavlar gibi 2 şıkkı eleyip mantık yüretebileceğiniz türden değil.


Bu sınava yıllık iznimin ilk haftasında sokağa bile çıkmadan hazırlandım ve 19 Ağustos tarihinde ilk girişte sınavı geçtim.


4) Google Cloud Professional Cloud Developer3’te 3 yapmanın verdiği gaz ile Kartaca’da Müşteri İlişkileri Sorumlusu olmadan önce çalıştığım yazılım geliştirme alanıyla ilgili olan Google Cloud Professional Cloud Developer sertifikasını da alayım bari dedim.


Reklam mode: on — Bu arada Kartaca’da çalıştığınız süre boyunca her ay sanal eğitim bütçenize 100$ ekleniyor ve bu bütçe ile dilediğiniz sertifikasyon sınavına girebiliyorsunuz — Reklam mode: off. 


Sınava hazırlık için yine Coursera’dan faydalandım. Bence girdiğim sınavlar içerisinde en kolayı Cloud Developer sınavı idi. Cloud Architect ve Data Engineer eğitimlerinden sonra çok fazla ortak eğitim konusu olduğunu göreceksiniz.


Bu sınava girmeye karar vermemle sınavı geçmem arası 4 gün oldu. Sınava 23 Ağustos’ta girdim ve ilk seferde geçtim.


5) Google Cloud Professional Network EngineerÇekirge daha ne kadar zıplayacaktı 🙂 Professional sertifikalar arasında bence en zoru olan Google Cloud Professional Cloud Network Engineer sınavına girmek için hazırlıklara başlamıştım.


Bu sınav hakkında internet üzerinde çok fazla kaynak olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Hazırlık için Youtube üzerinden bolca Google Cloud Next videosu izledim. Yine eğitim için Coursera’dan faydalandım.


Cloud Developer sertifikasını aldıktan 2 hafta sonra 6 Eylül’de sınava girdim ve networking kavramının acı gerçekleri ile karşılaştım. Bu sınavı ilk seferde geçemedim ama sınava girmek bile benim için iyi bir tecrübe oldu.


Bu sınavı geçebilmek için gerçekten DNS, Router’lar, VPN ve GCP üzerinde networking ile ilgili her komponente derinlemesine hakim olmak gerekiyor. Bir kere kalıp pes etmek yok dedim ve daha fazla çalışarak 2.kez sınava hazırlandım.


11 Ekim tarihinde 2.kez sınava girdim ve 5. sertifikam olan Google Cloud Professional Cloud Network Engineer sertifikasını aldım.


Bu 3 aylık süreç benim için çok eğitici ve eğlenceli geçti. Umarım yazdıklarım biraz olsun işinize yarar.


Yazan: Cüneyt Özbilen

Yayınlanma Tarihi: 14.10.2019