Çözümlerimiz Müşterilerimiz İletişim EN

Çalışma Şeklimiz

Organizasyon Yapısı

Yılların eskittiği ve hiyerarşiye dayalı organizasyon yapıları yerine, hızlı karar alabildiğimiz ve açık iletişime izin veren çok boyutlu bir organizasyonumuz var. Farklı alanlarda çalışanların oluşturduğu takımlar ve aynı alanda çalışanların oluşturduğu bölümler iç içe bir matris şeklinde organizasyon yapımızı oluşturur. Böylece pazarlama konusunda uzman bir arkadaşımız ile uygulama geliştiren bir arkadaşımız aynı sorun üzerinde, aynı anda birlikte çalışabilirler. Bunun yanında uygulama geliştiren arkadaşlarımız metodolojik ve kişisel gelişimlerinin devamlılığı için aynı bölüm içerisinde yer alırlar.

Organizasyon yapımızın ve sunduğumuz ürün ve çözümlerin doğası gereği, görevlerimiz birbirleriyle doğrudan bağlantılıdır ve günün büyük bölümünde bir takım olarak beraber çalışmaya ihtiyaç duyarız. Bu nedenle, tüm takım üyelerinin birbirleriyle açık iletişim kurarak, kendilerine atanan işleri zamanında tamamlaması bizim için çok önemlidir.

Çalışma Saatleri ve İzinler

Uzun saatler boyunca değil, mesai saatleri içerisinde verimli çalışarak, akşam kendimize ve ailemize zaman ayırırız.

Verimlilik ve kalite politikamız doğrultusunda, bize uygun, özgün bir çalışma düzeni ve organizasyon yapısı oluşturduk. Haftada 40 saat çalışmak ve hafta içi 08:00-10:00 saatleri arasında çalışmaya başlamak koşuluyla tüm Kartacalılar kendi haftalık programını belirleyebilirler. Özel ihtiyaçları için zaman ayırmaları gerektiğinde, takım arkadaşlarıyla anlaşarak gün içerisinde işlerini halledebilirler. Gün içerisinde ofise giriş ve ofisten çıkış zamanlarımız, parmak izi okutma sistemi ile takip edilerek, günlük çalışma süremiz hesaplanır. İlk anda alışılmadık bir sistem gibi düşünülse de, aslında gün içerisinde uzun molalar verme alışkanlığı olmayan kişiler için sabit giriş çıkış saatlerine göre daha avantajlı olabilmektedir. Örneğin, sabah 08:00’da gelip, günlük çalışma süresini dolduran bir çalışan, saat 16:00’da çıkabilmektedir.

İçinde bulunduğumuz COVID-19 pandemisi nedeniyle, bazı günler evden, bazı günler ofisten çalıştığımız hibrit bir çalışma modeli benimsedik. Ayrıca çalışmaya başladığımız en erken saati 07:00 olarak değiştirdik.

Çalışmak kadar, yorulunca dinlenmeyi ve tazelenmeyi de önemseriz.

Kartaca’da 1 senesini tamamlayan her çalışan, 15 iş günü, yani 3 tam hafta, izne hak kazanır.

Köprü tatil uygulamasıyla, yılda 5 günü geçmeyecek şekilde, resmi tatil günleri ve hafta sonları arasında kalan günlerde şirketçe yıllık izinde sayılırız. Bu uygulamanın hangi günlerde yapılacağı, senenin başında tüm şirkete yazılı olarak duyurulur.

Eğitim ve Gelişim

Rehberlik Sistemi

Kartaca’da her yeni çalışana bir rehber atanır. Rehberin görevi, adaptasyon sürecini hızlandırmak ve o çalışana Kartaca’daki çalışma hayatı boyunca her konuda destek olmaktır.

Herkese kendine özel eğitim payı

Sürekli değişen ve dönüşen teknolojiyi yakından takip edebilmek, kendimizi geliştirebilmek ve yerimizde saymamak bizim için çok önemlidir. Çalışanlarımız ne kadar gelişirse, şirketimizin de ancak o kadar ileriye gidebileceğini biliriz. Bu yüzden her çalışanımız için, bizimle beraber çalıştığı zamanla doğru orantılı olarak bir eğitim payı oluşturur ve çalışanlarımızın şirket dışı eğitimlere katılmalarını teşvik ederiz. Tüm çalışanlarımız istediği şirket dışı eğitime, eğitim payı oranınca katılabilir; eğitim payının eksik kaldığı durumlarda ise avans talep edebilirler.

Sürekli zenginleşen bir kütüphane

Eğitim payından bağımsız olarak ayırdığımız aylık bütçe ile; çalışanlarımızın rolleri, ihtiyaçları ve ilgileri doğrultusunda talep ettikleri kitapları ve dergileri – çoğunlukla yurt dışından – temin ederek şirket kütüphanemizi zenginleştiririz. Kütüphanemizde 300’den fazla farklı kitap bulunur.

Aylık Etkinlikler

Her ay, İK bölümümüzün organize ettiği ve katılımın isteğe bağlı olduğu farklı konseptlerdeki etkinliklerde, ekipçe bir araya gelerek ofis dışında da zaman geçirme ve eğlenme imkanı buluruz. Şimdiye kadar katıldığımız etkinliklerden bazıları; lazer tag, tiyatro, sinema, pizza atölyesi, kara kalem çizim atölyesi, ritim atölyesi, basketbol maçı, go-kart, kaçış oyunu, piknik, müze ve sergi ziyareti, bovling.

Referans Sistemi

Kartaca çalışanları, açık pozisyonlarımızda bulunan ilanlara uygun gördükleri arkadaşlarının özgeçmişlerini İnsan Kaynakları departmanımıza ileterek ödül kazanırlar. Referans sistemine dahil olmak için Kartaca çalışanının, işe başvuracak kişinin özgeçmişini e-posta yoluyla İnsan Kaynaklarına iletmesi ve Kartaca çalışanı ile işe girecek kişinin, deneme süresinden sonra Kartaca’da en az 6 ay boyunca çalışması gerekir.

2022 yılı süresince ödüle hak kazanan kişiler, aşağıdaki ödüllerden seçtiği bir tanesine sahip olacaktır.
  • Dell Vostro 3400 Intel Core i5 1135G7 8GB 256GB SSD MX330 Ubuntu 14″ FHD
  • LG 27UN880-B 27′ 60Hz 5ms (Display) UHD 4K IPS Monitör
  • iPad Air 4. Nesil 10.9′ 64 GB Wifi


Kartacalı Yorumlarına Göz At