Müşterilerimiz İletişim EN

“Çekirdekten Yetişen” Yorumları

İki ay süren dolu dolu bir staj geçirdim. Mezuniyet sonrasında öğrendiğim teorik bilgileri pratiğe dökebilme fırsatı yakaladığım güzel bir süreç oldu. Samimi bir ekip ortamı sayesinde yabancılık çekmeden kısa sürede uyum sağlayabildim. Bu da süreci daha keyifli ve verimli geçirmeme sebep oldu. Kotlin multiplatform ile deneysel bir SDK yazımı gerçekleştirdik.

İbrahim Taha Şanlı

Kartaca özgür yazılıma destek veren ve sürekli yeni şeyleri denemeye çalışan bir ekibe sahip. Bu sebeple stajım boyunca yazılımın çok farklı alanlarına dokunma şansı elde ettim. İki aylık bu süreçte React, Spring Boot, LDAP, Docker, MySQL, MongoDB gibi teknolojiler kullanarak yazılımın farklı alanlarında kendime tecrübe katma fırsatım oldu. Kartaca bana gerçek iş deneyimine yakın bir staj deneyimi yaşattı. Bu süreçte yanımda olup beni destekleyen öncelikle rehberim ve takım sorumlum Uğur Doğan’a ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Tarık Gören

Kartaca, daha önceden bilmediğim fakat öğrendikten sonra da yaptıkları ile sürekli ilgimi çeken bir kurum oldu. İlk olarak staj başvurusunda verdikleri görev ile sıradan bir staj dönemi olmayacağının sinyallerini çoktan vermişlerdi. Geniş bakmayı öğreten bir görevdi. Staj dönemim süresince de bu ivme devam etti. Kartaca özgür yazılımı ve yeniliği desteklediği için farklı şeyler öğrenmeme büyük katkı sağladı. Hiç bilmediğim Spring Boot ile mikroservis uygulaması geliştirdim, NoSQL veri tabanı kullandım, Linux dünyasının farklı alanlarını keşfetme fırsatı buldum. En önemlisi de rehberimin kodlarımı incelemesi ile gelen yorumlar ile sürekli farklı şeyler öğrendim. Çok keyifli bir iş ortamında, çok güzel insanlarla çalışma fırsatı buldum. Gelişimimizi sürekli takip eden ve fikirlerini esirgemeyen tüm ekibe teşekkür ederim.

Semih Çalışkan

Kartaca, uzun staj arayışı dönemimde incelediğim birçok şirket arasında en sıra dışı mülakat dönemine sahipti. Bilginin, çabanın ölçüldüğü bu güzel mülakatın ardından staj dönemim başladı. Stajım başladığı ilk günden son gününe kadar herkes beni orada bir çalışan olarak gördü. Hem sorumluluklar verdiler, hem de yaptığım çalışmaları özveriyle takip ettiler. Bu sayede gelişimimi çok yakından görme şansı buldum. Bana yazdırdıkları servisler sayesinde hem profesyonel ürün geliştirmeyi çok yakından gördüm, hem de kullandığım Spring Boot, Golang, RabbitMQ Queue Service gibi teknolojilerde büyük gelişme kat ettim. Stajım boyunca her sorumu yanıtlayan, benimle sürekli ilgilenen ve tecrübelerini paylaşan tüm ekibe teşekkür ederim.

Fırat Şirvan

Kartaca’da geçirdiğim 2 ayın her anında, vizyonuyla sürekli bana yol gösteren ve farklı perspektiflere sahip olan Kartaca takımı ile çalışma fırsatı buldum. Bu 2 aylık sürecin her haftasında farklı teknolojiler ile çalıştım ve trendleri böylesine takip edip, özgür yazılım kültürüne sahip olan bir şirkette staj yapmak benim için çok öğretici bir süreç oldu. Bu kısa sürece, gRPC, ReactJS, Express, NodeJS, Go, RabbitMQ, MongoDB gibi teknolojileri sığdırma şansım oldu. Kartaca’nın, sizi bu denli dinamik hareket etmeye yönlendirmesi ise inanılmaz bir deneyim. Buna ek olarak bir diğer nokta ise, Kartaca’da “stajyer”den ziyade yeni çalışan olarak konumlandırılmanız. Böylece elinizdeki görevin size haybeden verilmediğini bilip, tıpkı bir çalışan gibi görevi layıkıyla yerine getirebilmek için sınırlarınızı zorlama ve en sonunda bu sınırları aşma şansı bulabiliyorsunuz.

Mustafa Yumurtacı

Kartaca’ya başvurmamda önceki stajyerlerin yorumları benim için en önemli etken olmuştu. Bu yüzden benim de böyle bir yazı yazmam gerektiğini düşündüm. Kartaca’nın açık kaynağa yönelimi ve yeni teknolojilere olan ilgisi benim için çok faydalı bir deneyim oluşturdu. 2 aylık staj dönemimde başlı başına 3 iş bitirdim. Flutter ile 3 platforma da (Web, iOS, Android) uygun bir uygulama, React, Golang, Python Flask ve PredictionIO ile makine öğrenmesi tabanlı bir proje ve GCP PubSub ve Kafka kullanarak veri akışı yönetimine dayalı bir proje geliştirdim. Disiplin ile birlikte projelerin yüklediği sorumluluk sizi bir stajyer değil de çalışan gibi hissettiriyor. Kariyerimin başlangıcında böyle bir deneyim yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum.

Kadir Korkunç

2 aylık süre boyunca Kartaca ailesi ile iç içe olmak heyecan verici bir duyguydu. Bu süre zarfında Laravel kullanarak geliştirdiğim bir panele Vue.js ile ön yüz hazırladım ve full-stack developer olma yolunda ilk adımlarımı attım. Benim için farklı bir deneyim oldu ve kendimi geliştirme imkanı buldum. Bana kattıkları tecrübeler için Kartaca ailesine teşekkür ederim.

Bektaş Çimen

Daha mülakat sürecinde bile sizlere bir şey katmaya başlayan Kartaca, gerçek projelerle ilgili hedeflerin verildiği, haftalık olarak değerlendirme toplantılarıyla bir sorununuzun olup olmadığıyla ilgilenildiği ve adeta usta çırak şeklinde geçen bir deneyim sundu benim için. Yazdığınız kodların incelenip eksiklerinizi söyledikleri (yılmadan her soruma cevap verdiği için Uğur Doğan’a selamlar 🙂) ve bu yüzden daha kaliteli işler yapmaya zorlandığınız için 2 ay gibi kısa bir sürede gelişiminizin farkına varıyorsunuz. Neredeyse her toplantıda fikirlerinizi, sorularınızı rahatça dile getirip bunlar hakkında geri dönüş alabiliyorsunuz. Özetlemek gerekirse gerçekten ‘çekirdekten yetiştiğim’ dolu dolu bir dönem oldu benim için, bu yüzden Kartaca ailesine teşekkürler.

Buğra Göksu

Asıl amacı öğrencilere sektör tecrübesi kazandırmak olan staj görevimizi tam da amacına uygun şekilde geçirmemizi ve yeni teknolojiler (Google Cloud Vision – Pub/Sub – DataFlow – BigQuery – ReactJS) ile tanışmamızı sağlayan, şirket toplantılarına dahil ederek iş hayatı kültürünü aşılayan ve en önemlisi yazdığımız kodları inceleyip bize geri bildirimler yaparak eksiklerimizi görmemizi sağlayan ve tecrübelerini aktaran başta mentorum Ersin Yetişen’e olmak üzere her konuda desteğini esirgemeyen tüm Kartacalılara teşekkür ediyorum.

Furkan Özalp

Kartaca Çekirdekten Yetişenler Programı’nda olmak sizi bir stajyer yapmıyor; tam aksine sizi burada bir takım arkadaşı olarak görüyorlar. Kartaca’daki sıcaklık sizi adeta buraya bağlıyor ve bırakmak istemiyorsunuz. Yolculuğunuzda verilen hedefler gerçekten sizi öğrenmeye teşvik ediyor hatta zorluyor çünkü projelerinde mümkün olduğunca yeni nesil teknolojileri kullanmaya özen gösteriyorlar. Kartaca’da geçirdiğim 2 ay unutulmaz tecrübeler edinmeme vesile oldu. Özgür yazılımı destekliyor olmaları, hedeflerime ve içerideki projelere alışmamı kolaylaştırdı. Hatta özgür yazılım araçlarının ne kadar faydalı olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Hedeflerimde ise Gnu/Linux, Openstack-Bifrost ve Python programlama dilini kullanmak beni çok mutlu etti.

Murat Emir Cabaroğlu

İtiraf etmeliyim, bu denli işinin ehli ve aynı zamanda nevi şahsına münhasır insanı daha önce bir arada görmemiştim. Sizden daha az tecrübeli olan birine, bilgi paylaşımı konusunda mütevazı olmak, aksi duruma göre çok daha büyük bir erdem gerektirir fikrindeyim. Kartaca ise bu fikrin vücut bulmuş hali. Tıpkı bir romanın ilk cümlesinin vurucu olması gerektiği gibi, hem staj dönemi hem de ilk iş tecrübemi Kartaca’da edinerek, bu uzun yolculuğa doğru noktadan başladığımı biliyorum.

Duygu Gezici

Birçok şey öğrendiğim eğitici bir staj oldu. Gerçek projelerde yer almak ve üretken olmak güzel. Takıldığım işlerde yardım alabildim ve aradığım bilgileri Confluence’da bulabildim. Çalışma ortamımız iyiydi.

Uğur Doğa Sezgin

Yazılım geliştirme disiplini kazandığım ve bu süreçlerin yönetimini çok güzel yürüten bir yazılım evi Kartaca. Bana kattıkları her şey için Kartaca ailesine teşekkür ederim.

Murat Can Sayılgan

Kartaca herkesin görüşlerine değer verildiği harika bir okul. Kurumsal şirketlerin sıkıcılığından, startup’ların kaosundan uzak, aksine kurumsal şirketlerdeki düzeni ve startup’lardaki dinamizmi bir araya getirebilmiş bir yer. Ayrıca girişimci olmak isteyenler için fazlasıyla ufuk açıcı, birçok yeni şey öğrenmemi sağladı.

Sabri Karagönen

Lisans eğitimime devam ederken yeni tecrübeler edindiğim, güzel çalışanlara sahip Kartaca ailesinin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğumu, duyacağımı belirtmek istiyorum. Uzun dönem staj yaptığım bu süre zarfında, ekip içi iletişimlerde sıkça bulunarak ilk profesyonel iş deneyimimi edinmiş oldum. Buradan edindiğim deneyimleri temel alarak, yaşamımın her koşulunda üstüne ekleyerek kullanmaya devam ediyorum. Bana kattığınız bu sevecen aile sıcaklığı için sizlere teşekkür ediyorum. Hatırlanmak ve hep hatırlamak dileğiyle. Bir Mezun Kartacalı’dan Sevgilerle,

Sevcan Kılınç

Her günü dolu dolu geçen, henüz seçim aşamasındayken bile yeni şeyler öğrendiğim bir staj sürecim oldu. Prometheus, Kubernetes, Jenkins gibi teknolojileri kullandım. LDAP, sanallaştırma, bulut servisleri gibi ilgimi çeken birçok alanda da yeni şeyler öğrendim. Staj başvurusu yaparken yeni şeyler öğreneceğimi tahmin etmiştim fakat bu denli çeşitli olacaklarını düşünmemiştim. Gerek teknik gerek diğer konularda yardıma ihtiyacım olduğunda ellerinden geleni yapan takım arkadaşlarıma, bu sürecin başarılı ve faydalı geçmesi için emek veren Kartaca ailesine teşekkür ederim.

Bünyamin Dökmetaş

Kartaca, staj arayışında incelediğim onlarca yazılım şirketi arasında kullandıkları teknolojilerle, yaptıkları işlerle ve web sitelerinin şıklığıyla en çok beğendiğim şirket olmuştu. Yaz dönemlerinde gerçekleştirdikleri Çekirdekten Yetişenler Programı da tam istediğim gibi bir staj programıydı. Daha başvuru aşamasında verilen görev ile Docker, Kafka, MongoDB gibi çeşitli teknolojiler tanımamı sağlayan Kartaca, staj süresince de Drupal, Magento, Elasticsearch gibi birçok farklı yazılım teknolojisini tanımamı sağladı. Stajyerden çok normal bir çalışan gibi davranıldığınız Kartaca’da her türlü şirket içi toplantı vb. olaylara katıldığınız için yazılım şirketi kültürünü de daha iyi öğrenmiş oluyorsunuz. Bu güzel deneyim için bütün Kartacalılara teşekkür ederim.

Ömer Sert

Üniversiteyi kazandığımda kendime sorduğum bazı sorular vardı. “Acaba meslek hayatıma nasıl ve nerede başlayacağım?” gibi sorulardı bunlar. Zaman geçtikte bu soruları kendime daha fazla sormaya başladım. Kocaman bir yaz vardı önümde ve bunu dolu dolu geçirmem gerekiyordu. Karşıma “Çekirdekten Yetişenler Programı” çıktı. Hemen şirketi, kullandıkları teknolojileri ve yaptıklarını araştırmaya başladım. Benim bu programı seçmemdeki en büyük etkenlerden birisi “Gerçek Projelerde Çalışma” ifadesi oldu. Başvurumu yaptım ve beklemeye başladım. Her şey planlı işliyordu ve o gün geldi. Görüşmelerin, yapılan mülakatların olumlu sonuçlanması beni çok mutlu etmişti. Stajıma başladığım günden itibaren boş bir vaktimin olduğunu hatırlamıyorum. Dolu dolu bir süreçti benim için. Bireysel çalışmalarımın yanına artık tecrübeyi de ekleyebilmemi sağladı “Kartaca”. Birbirlerine sımsıkı bağlı ve güler yüzlü bir ekiple vakit geçirmek beni işime daha çok bağladı. İşinin ehli bir ekiple çalıştığım için çok mutluyum. Takıldığım zamanlarda yardımlarını esirgemeyen bu güzel insanlara çok teşekkür ederim. Uzun lafın kısası kendine bir şeyler katmak isteyenlerin kesinlikle uğraması gereken bir yer burası.

Mehmet Alperen Tavas

2 aylık staj serüvenim boyunca Kartaca’da bana yol gösteren, farklı bakış açılarını öğreten birçok insanla çalışma fırsatına eriştim. Bu 2 ay boyunca hem beni zorlayan hem de endüstriye bir şey kazandıracağını düşündüğüm gerçek projelerde çalışmak benim için çok geliştirici oldu.Staj sürem içerisinde birden çok proje üstünde çalıştım. Java ve Python dilleri ve Docker, React.js teknolojilerini kullanarak geliştirdiğim yapay zeka projesinde kendimi hem backend tarafında geliştirme fırsatı buldum hem de yapay zeka ekosistemi hakkında fikir edindim.Kotlin multiplatform teknolojisini kullanarak geliştirdiğimiz projeyle birçok farklı platformdaki uygulamaların nasıl işlediğini öğrendim.Stajım boyunca sorularımı yanıtlayan, bana yol gösteren başta mentörüm olmak üzere bütün Kartaca ailesine teşekkür ederim.

Mustafa Hocaoğlu

Kartaca’da geçirdiğim 2 ay benim için oldukça öğretici oldu. Her ayın başında hedefler verildi, bu hedeflerin gerçek projeler için olması ve fayda sağlaması beni stajyer gibi değil bir çalışan gibi hissettirdi. Haftalık ve aylık değerlendirme toplantıları ile yaptığım işler takip edildi. Scrum konulu bir sunum yapma fırsatı buldum, bu sunumu hazırlamak ve sunmak yazılım geliştirmede proje yönetimini anlamak için bana çok faydalı oldu. Her konuda soru sorabildiğim insanlarla çalışma şansı buldum bu fırsatı tanıdığı için Kartaca ailesine teşekkür ederim.

Damlanaz Tavşanlıoğlu

Stajım boyunca Kartaca’da edindiğim deneyim, diğer stajyerlerin de paylaştığı gibi benim için de çok öğretici ve değerliydi. Kartaca’nın benzersiz mülakat süreci ile başlayan yolculuğum, iş projelerinde yer alma fırsatıyla devam etti. Başvuru aşamasından itibaren şirketin öğrenmeye verdiği önemi hissettim ve stajın ilk gününden son gününe kadar kendimi bir çalışan gibi hissettim.Stajım süresince, çeşitli teknolojiler ve dillerle çalışma fırsatı buldum. Kyverno, Kubernetes, Helm, Kustomize gibi araçlarla altyapı yönetimini öğrenirken, Go dilini kullanarak projeler geliştirdim. Docker, Vault ve Consul gibi araçlarla güvenlik ve dağıtım süreçlerini anlamaya başladım. Magento ve Google Cloud gibi platformlar üzerinde çalışarak iş dünyasının gerçek ihtiyaçlarına nasıl çözümler üretileceğini kavradım.Kartaca’da staj yaparken edindiğim en değerli deneyimlerden biri de, sadece teknik bilgi değil aynı zamanda iş ahlakı, iletişim ve ekip çalışması gibi becerileri geliştirebilmek oldu. Her zaman sorularıma sabırla yanıt veren mentorum Uğurcan Akkök ve tüm Kartaca ekibine minnettarım.Kartaca, benim için sadece bir stajyer olarak değil, gerçek bir çalışan gibi davranmamı ve sorumluluk alarak gelişmemi sağlayan bir okul gibiydi. Bu eşsiz deneyim için Kartaca ailesine teşekkür ederim.

Ahmet Özyörük

Kartaca’da öğrenmeye henüz staja başvuru için verilen görevde başlanıyor. Gerçek bir projenin içinde yer alarak geçirdiğim 2 ay benim için çok öğreticiydi. Bu sürede Spring Boot, ReactJS, Elasticsearch, Consul, Docker gibi teknolojilerde deneyim kazanma fırsatı buldum. Staj sorumlum ve diğer çalışanlar bana karşı gayet ilgiliydi. Bu deneyim için Kartaca ailesine teşekkür ederim.

Emrullah Sevmiş

Gerçek projelerde yer alma fırsatımın olması benim için çok değerli ve geliştiriciydi. Tecrübeleri konusunda paylaşımcı ve mütevazı olabilen erdem sahibi insanlarla çalıştığınızda gerçekten o takımın bir parçası gibi hissediyorsunuz. Kartaca yolculuğum benim için değerli tecrübeler edindiğim, keyif verici bir deneyimdi. Teşekkürler Kartaca!

Simge Erözel

Kartaca, benim “staj olsun, aradan çıksın” diye başvurduğum bir şirket değildi. Daha mülakat öncesi verilen görevlerle aslında benim için ne kadar önemli bir fırsat olacağını anlamış olduğum, tamamından keyif aldığım, verimli bir staj süreciydi. Staj sürem boyunca MAAS ve Terraform gibi açık kaynak kodlu araçlar öğrenmenin yanı sıra, ilk kez gerçek bir projede Python kullanma şansı yakaladım. Tüm bu öğrenme sürecinde, her konuda soru sorabildiğim samimi ve işinin ehli insanlarla çalışabilmek de bana ayrıca katkı sağladı. Bu farklı ve öğretici deneyim için tüm Kartaca ailesine teşekkürler!

Reyhan Gülçetin

Üniversite hayatını tamamlamadan önce sektör içerisinde gerçek bir tecrübe yaşamanın her zaman çok önemli olduğunu, mezuniyet sonrası büyük bir avantaj sağlayacağını üniversiteye başladığımdan beri düşünmüşümdür. Bu gerçek fırsatı bana sunan ise Kartaca “Çekirdekten Yetişenler Programı” oldu. Doğrudan stajyer olarak değil de, bir çalışan olarak geçirdiğimi düşündüğüm bu 2 aylık süreçte çok önemli tecrübeler kazandım, adeta yeni bir şey öğrenmediğim gün olmadı. Go ve Java dillerinde, gRPC teknolojisi ile geliştirdiğim mikroservis projemde ve kullanıcı arayüzünde Redis, React, Cassandra, Envoy, RabbitMQ, Protobuf, PostgreSQL, Docker gibi saymakta dahi zorlanacağım sayıda, birçoğu çok güncel olan teknolojiler kullandım. Geliştirme sürecinde yeni bir şeyler yapmanın heyecanını sürekli yaşadım ve tüm süreçte mentörüm ile birlikte diğer herkesin yardımını sürekli hissettim. Tüm bunlar için kariyerimin geri kalanına sağlam bir ilk adım atmama yardımcı olan Kartaca’ya çok teşekkür ediyorum.

Enes Karali

Kartaca ile geçirdiğim bu 2 ay oldukça öğretici oldu. Node.js, React ve Flutter kullanarak mobil ve web uygulamalar geliştirdim. Ondan önce yaptığım C++, Golang ve Java benchmark testini de düşünürsek birçok dili deneme fırsatım oldu. Bu deneyim için teşekkürler Kartaca.

Onurcan Ari

Gerçek projelerde çalışarak kendinizi geliştirebileceğiniz bir ortamın sunulması çok değerli. Ben fiziksel sunucu kurulumu, yapılandırması ve donanımları hakkında bilgi edinirken, Vault ve Salt öğrenerek servis hatalarını, kişilere mesaj atan bir proje yaptım. Size her konuda yardımcı olan staj sorumlularının bilgi birikimi, deneyimleri ile size katkı sağlaması ve çalışma şeklinin düzenli olması, işleri gerçekten kolaylaştırıyor. Araştırarak yeni şeyler öğrenip, sorunları çözerek, adım adım projeleri ilerletip işleri tamamlayarak gerçek bir projenin işleyişini görebiliyorsunuz. Takımınızla geçirdiğiniz vakitler, şirket içi etkinlikler ve şirket kütüphanesinde birçok faydalı kitap bulabilmek çok hoş. Benim için baştan sona verimli geçen unutulmaz bir deneyimdi.

Oğuz Halit Sak

Tıpkı bir çalışanmışım gibi bana özel iş planı ve hedefler oluşturulması, haftalık bireysel değerlendirme toplantıları yapılması ve yaptığım iş için anında geri dönüş alabilmem beni çok memnun etti. Tüm bunların yanında, gerçek bir proje için Angular’da kullanıcı arayüzü geliştirmesi yapmak güzeldi. Bu deneyim için Kartaca’ya teşekkür ederim.

Osman Kartal

Angular 8 ile önyüz geliştirdiğim bu 2 ay içerisinde kazandığım tecrübeyi göz önünde bulundurunca, Kartaca sıkı bir programı olan ve dolu dolu geçen bir yaz okulu gibi oldu benim için. Beklediğimden çok daha fazlasını öğrenerek bitirdiğim bu staj için teşekkürler Kartaca ailesi.

Alp Güngör

Gerçek projelerde yer almanın, bir şirketin disiplin içinde işlemesini kavramanın ve bu çarkın bir parçası olmanın yarattığı farkındalık ve kattığı tecrübe ile farklı bir deneyimdi. Teşekkürler Kartaca!

Aylin Gizem Selçuk

Gerçek anlamda ustalara çırak olma serüveni Kartaca’da staj. Rahat bir ortam içerisinde sistemli çalışmaya hızlıca alışıyorsunuz. Önce verilen eğitimler, daha sonra planlanan hedefler derken; serüvenin sonunda yaptığınız geliştirmelerin gerçek projelere dahil edildiğini görmek gerçekten iyi hissettiriyor. En güzeli ise, Kartaca’nın Özgür Yazılım tercih ediyor olması.

Erol Guzoğlu

Bir yazılım şirketi olması ve tamamen açık kaynak kodlu teknolojiler kullanması, Kartaca’yı teknik bir staj için önemli bir aday yapıyor. Burada kesinlikle 2 ay boyunca tavla oynayıp “staj yapmış” olma ihtimaliniz yok. Şirket yazılıma yönelik olduğu için, sürekli üzerinde çalışılacak bir iş de oluyor, gerek yeni projeler, gerekse eski projelerin güncellenmesi. Ayrıca stajyerlere de normal çalışanlar gibi davranılması ve maaş ödenmesi, onların da stajyerleri önemsediğinin bir kanıtı. Eğer çalışmak ve bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, kesinlikle Kartaca’yı staj hedeflerinizin arasına alın!

Furkan İpek

Gerçek projelerde yer alarak işinizin sorumluğunu almak ve bunu yerine getirmek, iş yaşamına ayağı yere basan bir başlangıç yapmanızı sağlıyor. Anlattığım tüm bu süreçleri birebir yaşayan biri olarak, hepinizin “Kartacalı olmak” deneyimini yaşamanızı diliyorum.

Can Güleren

Bu hafta Kartaca’da 2 aylık bir staj maratonunun sonuna geldim. Bu benim için her günü yeni bilgilerle, yeni görevlerle dolu, dinamik bir süreçti. Burada birçok insanla tanıştım, yeni bağlantılar edindim, çeşitli projelerde yer aldım. Aldığım her sorumluluk için destek gördüm ve aldığım geri bildirimlerle daha iyisini nasıl yapabileceğimi gördüm. Öğrendiğim her şeyin profesyonel hayatımda çok işime yarayacağından eminim. Staja başlamadan önceki halimle kendimi kıyasladığımda çok daha donanımlı olduğumu hissediyorum. Bir stajdan beklentisi kendini geliştirmek olan herkes Çekirdekten Yetişenler programına başvurmalı.

Burcu Fırat

Çekirdekten Yetişenler staj programında henüz başvuru sürecinde verilen görevi yaparken bile öğrenmeye başladım. Mezun olmadan hemen önce gerçek iş deneyimi yaşatan, eksiklerimi gösteren, verilen hedefler sayesinde farklı teknolojileri deneyimlememe fırsat veren ve her günü dopdolu geçen bir staj programı oldu. Bu deneyimi yaşadığım için çok mutluyum. Stajım boyunca ilgisini eksik etmeyen, tecrübelerini paylaşan ve emeği geçen tüm Kartaca ailesine teşekkür ederim.

Eren Şaşkın

Kartaca Çekirdekten Yetişenler Programı’na başvururken ilk izlenimim staj başvurusunda dahi bir şeyleri öğreniyor olmamdı. Staja başladıktan sonra da bu görüşüm değişmedi. Ofis ortamında verilen görevler yeni yaklaşımları ve teknolojileri öğrettiği gibi profesyonel anlamda işlerin nasıl yürütüldüğünü ve nasıl olması gerektiğini de öğrendim. Teknik konuların yanı sıra ofiste herhangi birisine soru sorduğumda ilgiyle yaklaşıyor olması ve sorunu çözmek için gerçekten uğraşıyor olması benim gözümde Kartaca’yı iyi yapan özelliklerden bir diğeri. İki aylık bu süreçte bana verdiği değer ve kattıkları için Kartaca’ya teşekkür ederim.

Fatih Cüre

Üniversite hayatımı tamamladıktan sonra staj yapmak için başvuru yaptığım esnada düşündüğüm tek şey stajın bana ne katacağıydı. Üniversite bize birçok şey katsa dahi bize kazandıramadığı en önemli şey tecrübedir. Ben de gerçekten bana sorumluluklar verecek, benden beklentileri olacak bir şirkette çalışıp iş hayatı ve mesleğim hakkında tecrübe kazanmak istiyordum. Aradığım özellikleri Kartaca’nın Çekirdekten Yetişenler Programı’nda buldum. Kartaca’da size bir stajyer gibi değil de bir çalışan gibi davranıyorlar. Size sorumluluklar yüklüyor ve bu sorumlulukları yerine getirirken çok şey öğrenmenizi sağlıyorlar. Staj döneminde neredeyse her gün yeni bir şey öğrendim. Her gün bize verilen görevleri yerine getirmek için büyük bir uğraş verdim ve Java Spring Framework ile geliştirdiğim Subscription Management Tool projemde PostgreSQL, Cassandra, Redis, Iyzipay, Masterpass üzerine çok şey öğrendim. İş hayatına atılmamda bana büyük yardımı dokunan Kartaca’ya çok teşekkür ediyorum.

Eyyüp İnan

Kartaca’yı ilk kez okulda yapılan Kariyer Zirvesi standlarında görmüş ve o anda “işte benim olmam gereken yer burası” demiştim. Başvuru sonrasında verilen görev içeriği ve geçmiş yıllardaki stajyerlerin yorumları bile 2 aylık bu programın bana ne kadar çok şey katacağını anlatmaya yetiyordu. “Staj süresi” yerine “program” kelimesini kullandım çünkü burada gerçekten verilen görevler, haftalık ve aylık toplantılar size kendinizi stajyer değil de çalışanmışsınız gibi hissettiriyor. 2 aylık bu süre boyunca takım arkadaşımla birlikte hiç bilmediğim bir dil olan Java’da doğrudan gerçek bir ortama entegre olacak bir proje üzerinde çalıştık ve her gün birçok şey öğrendim. Kazandığım bu teknik bilgi birikiminin yanında çalıştığım kişilerin bilgisayarında Ubuntu görmek kendini bir özgür yazılım destekçisi olarak tanımlayan beni çok mutlu etti. Samimi ve yaptığı işi önemseyen insanlarla birlikte çalışma fırsatı bulduğum Kartaca ailesine her şey için teşekkür ediyorum.

Şahin Akkaya