Müşterilerimiz İletişim EN

GCP – Professional Cloud Architect Sınavına Nasıl Hazırlandım?

Selamlar,


Sizlere bu yazımda Kartaca maceramla dünyama giren Google Cloud Platform (GCP) – Professional Cloud Architect sınavına hazırlık sürecimden bahsetmek istiyorum.


Bu süreçte araştırma yaparken ne yazık ki Türkçe kaynak yok denecek kadar azdı. Bu yazımı, “Nasıl hazırlanmalıyız?” sorusuna Türkçe bir kaynak sunmak amacıyla kaleme aldım. Fakat şunu da belirtmeliyim ki; sınavın kendisi, GCP dokümanları, internetten ulaşabileceğiniz kaynak ve forum yazılarının neredeyse %95’lik kısmı İngilizce olacaktır.


İzlediğim yol haritası benim için etkili oldu ve ilk denememde başarılı olabildim. Sizlere de bu süreçte yol göstereceğine inanıyorum 🙂


Sınav kaydını nereden yapıyoruz?

Sınav kaydınızı oluşturmak için öncelikle Webassessor.com’da bir üyelik oluşturmanız ve sınav tarihi almanız gerekiyor.


Pandemi sürecinden önce sınavlar yalnızca yetkilendirilmiş sınav merkezleri tarafından yapılırken, pandemi dolayısıyla yakın bir tarihten bu yana online olarak da sınava girebiliyorsunuz.


Google, sınavlarını Kryterion firması aracılığıyla gerçekleştiriyor. Online veya sınav merkezi farketmeksizin 200 dolarlık bir ücret ödeyerek, gün ve saatini kendinize uygun olacak şekilde seçebiliyorsunuz. Ben işim dolayısıyla akşam saatlerini tercih etmiştim.


Sınav online olacak diye rehavete kapılmayın. Sınavın başlangıcında odanız, masanız ve bilgisayarınızın ekranı detaylı bir şekilde kontrol edilirken, kimlik doğrulaması için de kimlik kontrolü yapılıyor.


Sınav esnasında yetkili biri sizi gözlemlemeye devam ediyor ve ihlal oluşturabilecek durumlarda sınavınızı durdurabiliyor veya geçersizleştirebiliyorlar. Ben kendi oturumumda bir ara soruları sesli okuduğum için uyarı almıştım 🙂


Sınav sonucunuz ise cevaplarınızı onayladığınızda hemen GEÇTİ-KALDI olarak ekranınızda beliriyor. Olumlu sonuç alsanız da, sınav esnasında oluşmuş olabilecek ihlal durumlarını kontrol etmek için 7–10 gün sonra sınavınızı onaylayarak dönüş yapacaklarını belirtiyorlar. Olumlu olması durumunda sertifikanız e-posta ile gönderilirken, seçtiğiniz hediye ve sticker’lar adresinize kargo ile ulaştırılıyor.


Sınav formatına göz atalım:


GCP Cloud Architect Sınav Özellikleri;GCP Cloud Architect sınavı için özellikle dikkat edilmesi gereken bir nokta da; bu sınav yalnızca GCP hakkındaki teknik bilginizi değil aynı zamanda iş kolu hakkındaki bilginizi de ölçüyor. Proje yönetim metodolojileri, dijital dönüşüm, organizasyon yapıları, finansal kavramlar, ürün yönetimi gibi konularda da bilgi sahibi olmanızı bekliyor. Kısacası Google bu sertifikaya sahip kişileri “GCP Danışmanı” olarak konumlandırıyor diyebiliriz.


İş kolu tarafında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, sınav kapsamına bakarak öncelikle bu konular hakkında bilgi sahibi olmaya, sonrasında teknik kısımlara odaklanabilirsiniz.


Diğer bir seçenek olarak da, yalnızca teknik kapsamı olan GCP Associate Cloud Engineer sınavıyla başlangıç yapmanız daha sağlıklı olabilir.


Gelelim yol haritası dedin dedin hani hâlâ anlatmıyorsun diyenlere 🙂

1) Coursera


Öncelikle Coursera’daki Professional Cloud Architect Certification kursunu tamamlayarak başlamanızı öneriyorum. Cloud hakkında geniş bilgiye sahip değilseniz veya hiç kullanmamışsanız kesinlikle iyi bir başlangıç noktası olacaktır. 6 bölümden oluşan bu kurs, direkt sınav odaklı olmasa da GCP hakkında temel kavramları içeriyor.


Kursun ilk 5 bölümü size platformu ve özelliklerini anlatırken, bir yandan da alt bölümlerle ilgili uygulamalı lab’lar ile GCP’de deneyim kazanmanızı sağlıyor.


6. bölüm ise size bu kursun genel öğretim yöntemi, sınava nasıl hazırlanmanız gerektiği ve sınavda nelerle karşılaşabileceğiniz hakkında kısaca bilgi veriyor.


2) GCP web sitesindeki vaka çalışmaları


Coursera’daki eğitimi tamamladıktan sonra hemen GCP web sitesine dönüyor ve aşağıdaki 3 örnek vakaya odaklanıyoruz.Peki bu vaka çalışmaları neden önemli?


– Sınavda bu vakalarla ilgili kesinlikle en az 1 soru geliyor.

– Bire bir olarak sınav formatına göre düzenlenmişler.


Yani sizlere sınavda bu vakalardan soru gelebildiği gibi, direkt olarak bu şekilde uzun uzun anlatılmasa da mevcut durumu anlatan metinler gelebiliyor.


Her vakanın, yani aslında hayalî firmanın, kendine has problemleri oluyor ve sizden cloud architect olarak bu problemlere çözüm sunmanız bekleniyor. Daha önce de bahsettiğim gibi buradaki sorular teknik olabildiği gibi, iş kolu alanında da olabiliyor.


Bu vaka çalışmalarında sizlerle firmaların mevcut durumları paylaşılıyor. Yukarıda bahsettiğim bu 3 örnek vakada geçen durumları iyice bilmenizi, hatta ezberlemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Bu şekilde iyi çalışarak girmeniz sınavda kesinlikle size zaman ve öz güven kazandıracaktır.


Sınav esnasında da bu firmaların özellikleri soruların yan tarafında görüntülenebiliyor, fakat bence sınav içeriğindeki açıklamalar kendi web sitelerindeki kadar detaylı değil.


Benim sınavımda yaklaşık 4–5 tane bu vakalarla alakalı soru geldi. Bahsedilen firmaların süreçlerine hâkim olduğum için direkt olarak cevaplayabilmiştim.


Genellikle firmalar özelinde “Hybrid Cloud yönetimini nasıl yapardınız?”“On premises ortamları nasıl GCP’ye aktarırdınız, süreçleri nasıl yönetirdiniz?” gibi sorular gelebilirken, “Mevcutta karşılaşılan problemleri GCP ile nasıl çözerdiniz?” gibi sorular da yöneltilebiliyor.


3) Deneme Sınavı (Practice Test) !


Google, kendi sitesinde 23 soruluk bir örnek sınav yayınlamış. Kendinizi istediğiniz kadar bu sorularla deneyebilirsiniz. Fakat hatırlatmak faydalı olacaktır ki; birçok insan gibi ben de soru uzunluklarının ve zorluk seviyesinin gerçek sınava pek uygun olduğunu düşünmüyorum. En azından benim karşılaştığım sorular daha uzun ve şıkları birbirine daha yakın cevaplardan oluşuyordu. Fakat ara ara bu sınavı da çözmek sınav formatına aşina olmanızı sağlayacaktır.


4) İnanılmaz yararlı bir Youtube kanalı: GCP with Mahesh!


Sınava girmeden önce kesinlikle en az 4–5 gün bu kanalda vakit geçirmenizi öneririm. Kanalda GCP sınavlarına yönelik video listeleri mevcut ve kesinlikle çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Sınavı geçtikten sonra teşekkür e-postası göndermeyi de es geçmedim 🙂


Mahesh yukarıda bahsettiğim vaka çalışmalarını tek tek inceliyor, vakalardaki firmaların mevcut durumlarını, GCP’ye nasıl entegre edebileceğinizi veya vakalarda bahsedilen iş kolu problemlerini GCP’de nasıl konumlandıracağınızı detaylı şekilde açıklıyor. Bunun dışında çeşitli durumları incelediği lab videoları da mevcut. Sınava girmeden önce kesinlikle uğramanız gereken yerlerden biri.


5) Son olarak Linux Academy!


Linux Academy’nin Coursera’dan en önemli farkı, çeşitli sınavlara yönelik eğitim videolarının yanı sıra örnek sınavların da mevcut olması.


İlk başta yalnızca sorulara göz atmak için kurcalamaya başlamıştım, fakat daha önce sertifika alan iş arkadaşlarım sitedeki sınavların gerçek sınava çok yakın olduğunu söylemiş ve buradaki sınav notunu 90–100 bandına getirmeden kesinlikle sınava girmememi tavsiye etmişlerdi.


Sınava girdiğimde ne kadar haklı olduklarını görmek beni çok şaşırttı. Sitedeki örnek sorulara çok yakın sorularla karşılaştım. Size de tavsiyem kesinlikle buradaki 50 soruluk sınavları en az 5–6 defa almanız ve yanlış yaptığınız kısımların açıklamalarını detaylıca inceleyerek kafanıza oturtmanız.


Cloud Architect Sınavı’na Google’ın önerdiği tecrübe seviyesinde olmadan girecek iseniz en büyük tavsiyem ise özellikle vaka çalışmalarında karşınıza çıkacak teknolojilere de göz atmanız ve bunların GCP’deki karşılıklarını da kafanızda iyice oturtmanız. Yukarıda bahsettiğim GCP with Mahesh kanalında bununla alakalı bir çözüm kağıdı bulunuyor, fakat siz bununla yetinmeyin ve karşınıza çıkan teknolojilere aşina olmaya çalışın, nerelerde ne maksatla kullanıldığını iyice öğrenin. Ne de olsa Professional Cloud Architect olmak istiyorsunuz, gerçek hayatta bununla ilgili birçok farklı teknolojilerle karşılaşacaksınız.


Bonus:


Yukarıdaki paylaştığım sıralamanın herhangi bir noktasına yerleşebilecek bir kaynak da Dan Sullivan tarafından yazılan Official Google Cloud Certified Professional Cloud Architect Study Guide kitabıdır. Kitapta teknik detayların yanında, iş kolu tarafı da derinlemesine incelemeye alınmış. Kitabın basılı hali biraz pahalı gelebilir fakat e-kitap olarak daha uygun fiyata edinebilirsiniz.


Umarım bu yazıda paylaştığım bilgiler sizin için faydalı olmuştur.


Yazan: Burak Büyükyağmur

Yayınlanma Tarihi: 15.06.2020