Müşterilerimiz İletişim EN

Icinga’dan Zabbix’e Neden Geçtik?Kartaca olarak sistemlerimizin çalışır durumda olup olmadığını kontrol etmek ve çalışmıyorsa ya da hatalı çalışıyorsa bize haber vermesi için kullandığımız Bekçi adlı uygulamanın altyapısında Icinga denilen açık kaynaklı bir uygulama kullanıyoruz. Bekçi sistemlerin durumlarını izleyerek uyarı üretir. Bize bu uyarıları SMS, eposta ve anlık mesajlaşma sistemleri aracılığıyla bildirebilir. Aynı zamanda geçmişe yönelik topladığı verileri görselleştirebildiği için bazı durumlarda sorunun neden kaynaklandığını da öğrenebiliyoruz. Bu sayede kısa süre içinde hem sorunlardan haberdar oluyoruz hem de sorunun kaynak nedeninden.


Şimdi Icinga’yı bırakıp, Zabbix denilen başka bir açık kaynaklı uygulama kullanmak istiyoruz. Peki biz Icinga’dan neden vazgeçtik, neden Zabbix’e geçmek istiyoruz? Kısa bir tabloyla özetleyelim; sonra açıklarız.


Zabbix
Hazır denetimler içerir.
Gelişmiş grafik çizme özelliği vardır.
Web arayüzü özelleştirilebilir.
Kullanıcı yetkilendirmesi yapılabilir.
Autodiscovery özelliği var.
 
Icinga
Denetim eklemek betik yazmayı gerektirir.
Grafik çizmek için ek uygulamaya ihtiyaç duyar.
Salt okunur yapıda bir arayüzü vardır.
Yetkilendirme özelliği yok.
Autodiscovery özelliği yok.

Başlıca nedenlerimizden biri; Icinga’da yeni bir özellik istediğimizde bunun 3. taraf uygulamalar ile yapılıyor olması. Bu da bizden yana bir maliyet artışına neden oluyor. Zabbix’in içinde ise hazır denetimler var. Bizim Icinga ile betik yazmamızı gerektiren durumlar bu hazır denetimler sayesinde betik yazmaya gerek kalmadan uygulanabilir.


İkinci neden olarak; Icinga izlenen sistemlerdeki değişiklikleri gösteren grafiklerin çizimi için ayrı bir uygulamaya daha ihtiyaç duyuyor. Ama Zabbix, izleme ve grafik çizme özelliğini bir arada bulunduruyor. Ayrıca gerçek zamanlı grafikler oluşturur. Öntanımlı 30 saniye olarak belirlenmiş sürede verileri yeniler. Bu sayede izlenen makinanın nereye doğru gittiği çok daha kolay ve hızlı bir şekilde görülebilir.
Icinga’nın web arayüzü büyük çoğunlukla sadece salt okunur özelliğe sahip. Sunucuların durumlarını gösteriyor ama seçtiğimiz sunucuları kıyaslayıp bir veri üretmek gibi bir özelliği yok. Zabbix’in gelişmiş web arayüzünde ekranlar ve kontrol panelleri oluşturulabilir ya da tek bir büyük ekranda izlenmek istenen sistemler gösterilebilir. Seçilen sistemleri görselleştirerek kıyaslayabilir. Icinga’nın salt okunur yapısından sonra Zabbix’in bu özelliği sunucular hakkında veri toplamayı çok daha kolay kılar. Ayrıca Icinga’nın web arayüzünde kullanıcı ve gruplar için herhangi bir yetkilendirme yok. Zabbix’in güvenli kullanıcı doğrulama özelliği sayesinde kullanıclara izinler ve yetkiler tanımlanabilir. Belirli kullanıcılar sadece belirli özelliklere erişebilirler. Icinga’daki yetkilendirme eksiğini bu özellik kapatarak sistemlerimizin daha güvenilir çalışmasını sağlayacaktır.

Bütün bunlara ek olarak, Zabbix’in sahip olduğu autodiscovery özelliği sayesinde, belirlenmiş IP aralığındaki hostların eklenip aktif edilmesini, silineceklerin tespit edilip silinmesini, hostları ait oldukları ürünlere göre host gruplarına atamayı, ait oldukları ürünlere göre denetimlere bağlanmasını, otomatik olarak yapmasını istiyoruz. İzlenecek sistemlerin sayısının çok fazla olduğu ortamlarda otomasyon olmadan izleme yapmak çok zor olduğundan bu özellik işi bayağı kolaylaştıracak.


Ve bizim gerçekleştirmeyi çok istediğimiz 2 tane özellik var: Telefon araması ile bildirim ve eskalasyon. İzlenen sistemlerin durumlarında bir değişiklik olduğunda biz bu bildirimin telefon araması ile yapılmasını istiyoruz. Ve bildirim yapılan kişi zamanında müdahale etmezse Bekçi’nin bir üst yetkili kişiye bildirim yapmasını istiyoruz. Yani eskalasyon uygulamasını istiyoruz. Ne yazık ki, eskalasyon uygulanması Icinga’nın desteklediği ama gerçekleştirilmesini pek kolay kılmadığı özelliklerden.


Zabbix, bir monitoring uygulamasında aranan bir çok özelliği kendi içinde barındırır ve kullanıcısının işini kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır. Bekçi altyapısında Icinga’dan Zabbix’e geçerken sarf edilen emeklere değecek gibi duruyor.


Yazan: Kartaca