Müşterilerimiz İletişim EN

Y Kuşağında Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır?Özetle;

Y kuşağında müşteri sadakati sağlamak neden önemlidir?

Çünkü Y kuşağı baby boomer kuşağını geride bırakarak artık dünya çapındaki en büyük yetişkin topluluğu haline gelmiştir. Y kuşağı bugün Birleşik Krallık’taki perakende harcamalarının neredeyse %22’sini oluşturuyor ve bu rakamın 2030 yılına kadar %28’e çıkması bekleniyor. Bu nedenle, Y kuşağı arasında başarılı olmak, perakendecilerin güçlü ve rekabetçi kalması için kesinlikle çok önemli.

Neden Y kuşağının ilgisini çekmek için markaların sosyal ve çevresel konularda bir duruş sergilemesi gerekir?

Y kuşağı, sözünün arkasında duran, vaatlerini yerine getiren markaları tercih ediyor. Onlarla gerçek bir bağ kurmayı hedefliyorsanız, tutarlı ve hassasiyet içeren mesajlar oluşturmanız ve onların güvenini kazanmanız çok önemli. Markanız önemli dünya meselelerine, sosyal veya çevresel krizlere karşı tepkisiz kalırsa, tarafsız bir marka olarak değil, karşıt görüşü destekleyen bir marka olarak algılanacaktır. Tartışmalı konularda sağlam bir duruş sergilemek, Y kuşağı ile ömür boyu sürecek bir ilişki kurmanın önemli faktörlerinden biridir.

Y kuşağı hangi nedenlerle bir markayı diğerlerine tercih edebilir?

Yalnızca fiyat avantajıyla Y kuşağı sadakatini geliştirme olasılığınız düşüktür. Y kuşağı fiyatlara çok duyarlı görünse de, aslında, kanallar arasında sağladığınız özgün ve sorunsuz deneyimlerin yanı sıra vaat ettiğiniz ve sunduğunuz güvenilirlik ve dürüstlüğe daha duyarlıdır. Y kuşağı sosyal medyayı çok aktif kullanmaktadır. Bu da TV reklamlarını ve geleneksel reklamcılığı onlara ulaşmada pazarlama çabalarının daha az etkili bir parçası haline getirir. Onlar için sevilen bir marka olmakla ilgileniyorsanız, sosyal medyada bulunmanız çok önemli. Pazarlama bütçenizin büyük bir kısmını TV reklamlarına harcamak yerine, bu bütçeyi farklı sosyal medya kanallarına hitap eden 360 derecelik bir sosyal medya planına, yeni formatlar ve ürün özellikleri kullanarak özgün içerik oluşturmaya ayırabilirsiniz. Y kuşağı bilgisayar oyunlarıyla büyüdüğü için, yetişkinler olarak oyunlaştırılmış içerikleri çok severler. Sadakat programlarında indirimler yerine ödülleri vurgulamak ve onlara kademeli ödüllerle “bir üst kademeye çıkma” şansı vermek, daha güçlü bağlar için harika bir unsur olacaktır. Bunun yanında, ağırlıklı olarak dopamin ve anlık tatmin ile motive olan bir nesil olarak, Y kuşağının akıllı telefonlardan uzak durması oldukça zordur. Bu nedenle, her zaman, her yerde tek bir tıklamayla satın alma ve ödül kazanmayı sağlayan ve gerçek bir değer yaratan akıllı bir sadakat programı tasarlamak ilgi çekici olacaktır.

Yazan: Gizem Terzi Türkoğlu

Yayınlanma Tarihi: 11.08.2022