Müşterilerimiz İletişim EN

Bulut, Dijital Yerli Ekosistemi Nasıl Şekillendiriyor?
Özetle;

Dijital yerli işletme nedir?

Dijital yerli işletme kavramı, 2000 sonrası dijital çağda ortaya çıkan ve gelişmekte olan kurumları ifade eder. IDC, dijital yerli işletmeleri “en başından beri modern ve bulutta yerel teknolojiler etrafında şekillenen, ürün geliştirmeden lojistik operasyonlara ve müşteri etkileşimine kadar her açıdan veri ve yapay zekadan yararlanan şirketler” olarak tanımlıyor. Bu kurumların iş modellerinin teknolojiyi merkezine alması nedeniyle, belirgin bir teknoloji odakları olduğunu ve bütçelerinin önemli bir bölümünü teknolojiye ayırdıklarını söyleyebiliriz. Dünya çapında dijital yerli işletmelerin sayısının katlanarak artmasıyla, dijital yerli firmalardaki teknoloji harcamalarının 2026’da 500 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir.*

Dijital yerli işletmelerin büyümesinde bulut nasıl bir rol oynamıştır?

Bulut, dijital yerli şirketlerin büyümesinde çok önemli bir rol oynayarak onlara müşteri deneyimi vaatlerini yerine getirmeleri ve çağın bir adım önünde olmaları için gereken esnekliği, ölçeklenebilirliği ve çevikliği sağlar. Günümüzde bulut hizmetleri; yazılım geliştirme ve test desteği, güvenlik, yönetişim, yasal uyumluluk süreçleri otomasyonu, yapay zeka ve makine öğrenimi platformları, artırılmış/sanal gerçeklik ve robotik gibi çeşitli katma değerli kabiliyetler sağlayan araçlar dahil olmak üzere çok çeşitli servisleri kapsamaktadır.

Bulut teknolojisi dijital yerli kurumların olağanüstü müşteri deneyimleri sunmasına, operasyonlarını kolaylaştırmasına ve işlerini büyütmesine nasıl yardımcı olıuyor?

  1. İnovasyonu kolaylaştırır.
  2. Ölçeklenebilirlik sunar.
  3. Maliyet tasarrufu sağlar.
  4. İşbirliği araçlarına erişim sağlar.
  5. Emniyet ve güvenilirlik sağlar.
  6. Yapay zeka ve makine öğrenmesi ile hizmetlerin kişiselleştirilmesini sağlar.

Yazan: Gizem Terzi Türkoğlu

Yayınlanma Tarihi: 10.03.2023