Müşterilerimiz İletişim EN

Bulut ile Turizm ve Eğlence Sektöründe Zorlukların Önüne Geçin
Özetle;

Turizm ve Eğlence sektörünün pandemiden sonraki toparlanma sürecinde neler etkili oldu?

Otel, havayolu, gemi, restoran ve birçok etkinlik mekanının karantina döneminde çok düşük doluluk oranları ile faaliyet göstermesi nedeniyle, pandeminin bu sektör üzerinde oldukça yıkıcı bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak uzun süre bastırılan talebin etkisiyle, toparlanma beklenenden daha hızlı gerçekleşmektedir. Tüketicilerin pandemi sırasında harcamayarak biriktirdiği seyahat ve eğlenme bütçeleri, insanların evde kalmak yerine pandemi döneminin açığını kapatırcasına seyahat ve sosyalleşme organizasyonlarına yönelmesine neden olmuş ve böylelikle sektör yeni normale uyum sağlamak durumunda kalmıştır. Giderek artan sayıda insan, seyahat etmek konusunda eskisinden daha yüksek bir motivasyon ile, yepyeni konfor ve marka deneyimi beklentileri taşıyarak evlerinden çıkmaktadır.

Turizm ve Eğlence sektörü neden müşteri deneyimini dijitalleştiriyor?

Seyahat edenler artık değişmeyen, temassız, zamansız ve seyircisiz deneyimlere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle, turizm ve eğlence sektörü profesyonelleri, değer zincirinin – kişiselleştirilmiş bir karşılamadan hızlı ve pratik bir çıkış deneyimine kadar – tüm seviyelerinde müşteri deneyimlerini yeniden tasarlayarak seyahat edenler için akıcı deneyimler yaratmak için uğraşıyor. Bunu başarmak için dijital sistemleri ve araçları kullanıma sokarak; daha iyi müşteri içgörüleri topluyor, topladıkları bilgileri geniş ölçekte kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri oluşturmak için kullanıyor, tüm temas noktalarında müşteri memnuniyetini artırıyor ve sonuç olarak müşterilerini daha fazla elde tutmayı hedefliyorlar.

Turizm ve Eğlence sektöründe dijitalleşmenin bazı örnekleri nelerdir?

Dijitalleşmenin en çok görüldüğü üç alanı veri analitiği, ön büro müşteri deneyimi ve e-ticaret olarak sıralayabiliriz. Dijitalleşmenin bazı örnekleri, rezervasyon süreçlerini kolaylaştıran restoran uygulamaları, çalışanların hijyen ve iş güvenliğine destek olan arka ofis teknolojileri, iş gücü yönetimi araçları, concierge uygulamaları ve iPad tabanlı POS, mobil giriş noktaları, NFC, akıllı oda anahtarları, parmak iziyle etkinleştirilen oda giriş sistemleri ve kızılötesi tarayıcılar gibi yenilikçi uygulamaları sunan bulut tabanlı araçlardır. Ayrıca, seyahat eden pek çok kişi sanal seyahat deneyimlerine ilgi göstermekte ve dolayısıyla metaverse gibi sürükleyici deneyimlere yönelik müşteri talebi artmaktadır. Bu eğilimin gelecekteki seyahat etme biçimini ve sanal turizmi şekillendirmesi muhtemeldir.

Robotik ve yapay zeka/makine öğrenmesi Turizm ve Eğlence sektöründeki operasyonel verimliliği nasıl artırır?

Turizm ve eğlence sektöründeki yöneticiler, müşteri tercihlerini veri modellerine dayalı olarak doğruluk payı artan şekilde tahmin edebilmesi ve potansiyel operasyonel riskleri geçmiş öğrenmelere dayalı şekilde tespit edebilmesi nedeniyle yapay zeka ve makine öğrenmesini sektörde çığır açıcı birer unsur olarak kabul etmeye başladılar. Birçok turizm ve eğlence firması halihazırda yapay zeka ve makine öğrenmesini kurumsal düzeyde benimsemiştir. Bu kurumlar, operasyonel verimliliği artırmak için otomasyondan faydalanarak, sanal asistan sohbet robotları, konuk temas noktalarında bekleme sürelerini ve personel gereksinimlerini azaltmak için insansı robot resepsiyon görevlileri, arka ofis operasyonları ve bakım takibi için robotik süreç otomasyonu (RPA), ve yolculuk sonrası duygu (sentiment) analizi için NLP gibi yöntem ve araçları kullanmaktadır. Ayrıca, pandemi sonrası oluşan küresel işgücü sıkıntısı nedeniyle, sektörde robot ve otomasyon kullanımı hızlanarak, otonom dağıtım robotları gibi yenilikçi yemek servisi araçları popüler hale gelmiştir. Bunun ötesinde, çeşitli otel, kumarhane ve ikram işletmeleri, mutfak verilerinin doğruluğunu iyileştirerek operasyonel verimliliği artırmak için yapay zeka kullanmaya başlamıştır. İşletmeler, mutfak atıklarını takip etmeye ve önlemeye yardımcı olan yapay zeka araçlarının yardımıyla, atıklarını önemli ölçüde azaltarak daha kârlı ve sürdürülebilir mutfak operasyonları yürütebilir hale gelmiştir.

Yazan: Gizem Terzi Türkoğlu

Yayınlanma Tarihi: 18.01.2023