Müşterilerimiz İletişim EN

KOBİ’ler için Buluta Geçiş RehberiÖzetle;

KOBİ’lerin buluta geçmesinin önündeki başlıca engeller nelerdir?

Digital Ocean, 48 ülkedeki BT departmanlarında karar verme yetkisine sahip 2400 kişinin katıldığı bir anket yaptı. COVID’in zorunlu kıldığı dijital hızlanmayla bulut kullanımının arttığını bildiren katılımcılar arasında, geleneksel ve teknoloji KOBİ’lerin %80’den fazlası bulut kullanımlarının sonraki yılda da önemli ölçüde artmaya devam ettiğini belirtti. Bununla birlikte, geleneksel KOBİ’ler için, teknoloji eğrisine ayak uydurmak hâlâ dikkate değer zorluklarından biri olarak görünüyor. Sonuçlar aynı zamanda KOBİ’ler için basitliğe duyulan ihtiyacı da ortaya koyuyor.

Bulut, KOBİ'lerin bakım ve geliştirme maliyetlerini nasıl azaltabilir?

Bulutun en ilgi çekici faydalarından biri, geleneksel BT yapısına özgü donanım ve ağ ekipmanı, veri sunucuları ve diğer fiziksel ekipmanlar gibi bileşenlere yatırım ve bakım ihtiyacını ortadan kaldırarak maliyet avantajı sağlamasıdır. Bulut, bir hizmet olarak kullanılır; örnek olarak e-posta servisleri gibi sunucu ağırlıklı uygulamaları verebiliriz. KOBİ’ler kendilerine ait kurum içi e-posta sunucuları kurmak, yönetmek ve bakımını sağlamak yerine bulut e-posta servislerinin avantajlarından yararlanabilir. Bulut servisleri, iş gereksinimlerinize uyan, servis kullanımı ve depolama alanıyla orantılı maliyetleri olan bir abonelik modeli seçmenize olanak tanır. Böylelikle KOBİ’ler, uygulamaları oluşturmak, devreye almak veya uygulamaların lojistiği ve güvenliği ile ilgilenmek gibi görevler için büyük BT ekiplerine sahip olmadan da uygun maliyetli çözümler geliştirebilir.

Bulut ürün çıkarma ve pazara sunma hızını nasıl artırır?

Bulut hizmetleri, uygulama geliştirme yaşam döngüsünü basitleştirir ve pazara çıkış süresini kısaltır. Bulutun içerisinde hazır olarak gelen ölçeklenebilirlik, esneklik, API, hizmet olarak veritabanı, tahsis etme (provisioning), dağıtım ve izleme özellikleri sayesinde, yazılım mühendisleri ürün geliştirmenin önemli ölçüde zaman ve çaba gerektiren diğer kritik yönleri yerine temel fonksiyonları geliştirmeye odaklanabilir.

Yazan: Gizem Terzi Türkoğlu

Yayınlanma Tarihi: 18.11.2022