Çözümlerimiz Müşterilerimiz İletişim EN

Teknolojiye Yön Veren Kadınların Hikayesi

 


Özetle;

Ada Lovelace kimdir?

Augusta Ada King, Kontes Lovelace İngiliz matematikçi ve yazardır.

Ada Lovelace, 1842-1843 yılları arasında, İtalyan mühendis matematikçi Luigi Menabrea’nın motor üzerine yazmış olduğu makaleyi kendi notları ile destekleyerek çevirdi.

Ada’nın notları, Bernoulli sayı dizisinin motorla hesaplama yöntemini detaylı olarak içermektedir. Bu notlar, bir bilgisayar tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı kapsar. Böylece Ada Lovelace, “Dünyanın ilk bilgisayar programcısı” olarak tarihe geçmiştir.

Hedy Lamarr kimdir?

Hedwig Eva Maria Kiesler, Hedy Lamarr oyuncu ve mucittir.

Hedy Lamarr ve Antheil’ın oluşturmuş oldukları temelden yararlanılarak, günümüzde milyarlarca insanın kullanmakta olduğu GSM, Wi- Fi ve GPS teknolojileri icat edilmiş oldu.

2000 yılında ölmesine rağmen Lamarr, 2014 yılında frekans atlama teknolojisinin geliştirilmesi için Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne alındı. Bu başarı Lamarr’ın “Wi-Fi’nin annesi” olarak adlandırılmasına sebep oldu.

Radia Perlman kimdir?

Radia Joy Perlman, Amerikalı bilgisayar programcısı ve ağ mühendisidir.

Perlman, STP teknolojisini icat etmesiyle birlikte “İnternetin Annesi” olarak anılmaya başlanmıştır.

Dr. Perlman, ağ protokolleri ve yöntemleri için 100’den fazla patent topladı. Bunlardan 40’ını Sun Microsystems’deki görev süresi boyunca geliştirdi ve dosyaladı. Sun Microsystems’de geçirdiği sürenin sonunda “Seçkin Mühendis” olarak biliniyordu.

Ada Lovelace'ın en ünlü sözü nedir?

“Hayal gücü, her şeyden önce, keşfetme yeteneğidir. Çevremizdeki görünmeyen dünyalara, bilim dünyasına nüfuz eden şeydir.”

Radia Perlman'ın en ünlü sözü nedir?

“Çözmek için doğru sorunu bulmakla başlayın. Bu, müşterilerin ne istediği, müşterilerin henüz ne istediğini bile bilmedikleri, anlaması ve yönetmesi basit bir şeyle çözülebilecek konuların birleşimidir."


Yazan: Özge Aydın

Yayınlanma Tarihi: 06.03.2023