Müşterilerimiz İletişim EN

Perakende Sektöründe Bulut: Daha Fazla İnovasyon, Daha Yüksek Kârlılık
Özetle;

Perakende sektörü için buluta geçmenin faydaları nelerdir?

Perakende sektöründe buluta geçen kurumlar dijital ve çapraz kanallı gelir artışı yakalayabilir, müşteri merkezli ve veri odaklı hale gelebilir ve operasyonel verimliliği artırabilir. Bulutta olmak, perakendecilere daha esnek olmak ve kârlılıkla büyümeyi sürdürmek gibi faydalar sağlamaktadır.

Bulut, perakende sektöründe alışveriş deneyimini nasıl iyileştirebilir?

Bulut ağları, gelişmiş CRM araçları ve satış noktası (POS) sistemleri gibi çeşitli uygulamalar aracılığıyla alışveriş deneyimini tamamıyla değiştirmektedir. Perakende sektörü çalışanları, CRM sistemleri sayesinde, çapraz kanallı müşteri deneyimleri yaratmak için ihtiyaç duydukları kapsamlı müşteri profillerine erişebilir hale gelir. Ayrıca bulut, perakendecilerin mağaza içi karşılama mesajları, özelleştirilmiş öneriler, kişiye özel fırsatlar, kupon kodları ve diğer müşteri sadakati kampanyaları gibi son derece kişiselleştirilmiş çapraz kanallı hizmetler sunmasına olanak tanır. Buna ek olarak, müşteriler, ürün teslimi için en yakın mağazalar ve öngörülen sipariş teslimat süresi gibi hayat kolaylaştırıcı bilgiler edinebilir.

Perakendeciler operasyonel mükemmelliği nasıl geliştirebilir?

Bulutun sunduğu avantajlardan yararlanan perakendeciler, gerçek zamanlı konum verilerini kullanarak malların sevkiyatını takip edebilir ve tedarik zincirleri hakkında daha fazla içgörü elde edebilir. Bu da tükenen stoklar, geç veya yanlış teslimatlar, kaybolan paketler gibi sorunları azaltarak, operasyonel mükemmelliğin yolunu açar. Ayrıca bulut, müşterilerin satın alma işlemleriyle ilgili ödeme, sipariş durumu ve ürün güncellemeleri gibi tedarik zinciri adımlarını izlemelerine olanak tanır.

Perakendeciler güvenliği, iş sürekliliğini ve veri kurtarmayı nasıl iyileştirebilir?

Bulut sistemlerindeki gelişmiş ve yerleşik güvenlik unsurlarının (örn. gelişmiş güvenlik duvarları, veri şifreleme, olay kaydı tutma, dahili güvenlik duvarları vb.) yardımıyla, perakendeciler veri ve sistemlerini koruyabilir; şirket içi sunucularla (on-prem) olduğundan daha etkili şekilde veri ihlallerinden ve siber saldırılardan kaçınabilir. Bulut sistemler, sundukları yönetimli servisler (managed services) ile, otomatikleştirilmiş yazılım ve servis güncellemeleri, ileri seviye izleme seçenekleri ve sürekli iyileştirilen güvenlik uygulamaları sayesinde veri güvenliğini ve bütünlüğünü sağlar.

Perakendeciler kârlılığı nasıl en üst düzeye çıkarabilir?

Bulutun sağladığı analitik ve yapay zeka/makine öğrenmesi özellikleri, perakende sektörünün ölçeklenebilir ve esnek iş modelleri oluşturmasına ve hızlı değişen yenilikçi ortamlarda rekabet avantajı elde etmesine olanak tanır. Perakendeciler, bulutun akıllı ve veriye dayalı özellikleri sayesinde, daha fazla iş yükünü buluta taşıyarak mağaza operasyonlarını ve dijital deneyimlerini dönüştürebilir ve yeni büyüme fırsatları elde etmek için stratejik avantajlara erişebilir.

Yazan: Gizem Terzi Türkoğlu

Yayınlanma Tarihi: 03.01.2023