Müşterilerimiz İletişim EN

Invio - Google Cloud Geçişi Başarı Hikayesi

Sonuçlar
- Google Cloud'un sunduğu uzun kullanım indirimi ile en baştan planlayarak oldukça avantajlı fiyatlar elde ettiler.
- Kullandıkları servislerin karşılıklarını Google Cloud'da bulabildikleri için, mimari değişikliğe ve geliştirmeye gerek kalmadan 1 haftada geçişi tamamladılar.
- Teknik sorunların önceki bulut servis sağlayıcısına oranla %80 azalması ile haftada ortalama 4.5 saatlik operasyonel tasarruf sağladılar.
- Servislerin stabil, hızlı oluşu ve load balance yapısının hızlıca oluşturulabilmesi ile sistem yönetimi tarafındaki teknik potansiyelleri 2 kat arttı.
- Google Cloud'un opsiyonel depolama alanı çözümleri ile yapılan optimizasyon çalışmasıyla, toplam sunucu maliyetlerinde yıllık %50 tasarruf öngörüyorlar.

INVIO HAKKINDA

Invio, internet teknolojileri ve mobil uygulamalar alanında faaliyet gösteren bir bilişim şirketidir. Kurulduğu günden bu yana, teknik yeteneklerinin yanında yönetim ve satış-pazarlama konularında da yetkin olmayı hedefleyerek; birçok farklı sektördeki kuruma terzi usulü proje yapmak ve müşterilerinin ortaya koyduğu ihtiyaçlar doğrultusunda, en doğru ve uygun yazılımı üretmeyi odak noktalarına almışlardır. Yıllar içerisinde edindikleri tecrübe ve birikim doğrultusunda ihtiyaca yönelik yazılım üretmenin yanı sıra, kendi altyapı ürünlerini de geliştirerek serüvenlerine devam etmekteler.

INVIO'NUN ÖNCEKİ BULUT SERVİS SAĞLAYICISI ve ALTERNATİF ARAYIŞI

Google Cloud'a geçmeden önce yine bulut tabanlı olan farklı bir servis kullanıyorlardı. Eski servis sağlayıcılarının Google Cloud'a kıyasla hem mimari hem de arayüz kullanımı açısından daha komplike bir yapısı vardı. Dolayısıyla sunucuların yönetimi ve işletimi konularında ekstra insan kaynağı gereksinimi oluşuyordu. Bu da onları bir alternatif arayışına itti.

NEDEN GOOGLE CLOUD?


Google Cloud'a geçmeden önceki dönemde, Invio'nun hem teknolojik yenilikleri takip etmeleri, hem de ihtiyaçları ile ilgili analizleri kendileri yapmaları gerekiyordu. Bu noktada, Kartaca'nın danışmanlık hizmeti sağlaması ve platformdaki yenilikleri yakından takip ederek onları düzenli olarak bilgilendirmesinin, kendi taraflarında analize ayırdıkları süreyi minimize ettiğini söylüyorlar. Ayrıca Invio olarak hizmet verdikleri müşterilerin son zamanlarda Google Cloud'u tercih ediyor olmaları da Invio'nun geçişini elzem hale getiren sebepler arasında.

INVIO'NUN GCP'YE GEÇİŞ SÜRECİ


"Oldukça hızlı ve kolay bir geçiş süreci olduğunu söyleyebiliriz. 1 hafta gibi bir sürede tüm geçiş tamamlandı. Migrate for Compute Engine (eski adıyla Velostrata) kullanılması, geçişteki risk ve maliyetleri düşürerek, işimizi kolaylaştırdı."

Eski bulut servis sağlayıcılarında kullandıkları tüm ürünlerin karşılıklarını Google Cloud'da bulabildikleri için, mimari bir değişikliğe ve ekstra bir geliştirmeye gerek kalmadan geçişi tamamladılar. Yaptıkları tek değişiklik, network yapılandırması ile ilgili küçük bir ayarlama oldu.

Geçiş sürecinde eski depolama servisleriyle ilgili yaşadıkları teknik problemler için Kartaca ekibinden destek alarak ilerlediler.

INVIO'NUN KULLANDIĞI ÜRÜN ve SERVİSLER

Google Cloud Storage

Google Cloud DNS

Compute Engine

Google Cloud VPN


GOOGLE CLOUD'UN INVIO'YA FİNANSAL KATKISI

Google Cloud'un sunduğu uzun kullanım indirimi (Committed Use Discounts) ile planlamalarını baştan yaparak oldukça avantajlı fiyatlar elde edebildiler. Bununla beraber, geçiş sürecinde hesaplarına tanımlanan kredi bakiyesi ile yaklaşık 3 ay gibi bir süre ile ücretsiz kullanım hakkı kazanmış oldular.

Ayrıca arayüzdeki harcama kotası koyma ve uyarı verme özellikleri sayesinde, ay sonunda beklenmeyen maliyetlerle karşılaşma ihtimalleri de ortadan kalktı. 

Teknik anlamda en büyük faydasının basit ve anlaşılır arayüzü ile kullanım kolaylığı ve bu sayede sağladığı zamandan tasarruf olduğunu söylüyor; hem arayüzün kullanıcı dostu olması, hem de faturalarını rahatça takip edebiliyor olmalarının onlar için önemli olduğunu belirtiyorlar.

INVIO EKİBİNİN EN MEMNUN OLDUĞU GOOGLE CLOUD ÖZELLİKLERİ

"Hızlı ve kolay sunucu kurulumu, load balance, network yönetimindeki kolaylık, bakiye ve hesap yönetimi ile ilgili arayüzlerin anlaşılır olması en beğendiğimiz özellikler oldu diyebiliriz. Buna ek olarak, Google Cloud Console mobil uygulaması sayesinde ekstra bir ücret ödemeksizin yönetim konsoluna her yerden erişerek, anında müdahele edebiliyor olmamız da günlük akışımızı kolaylaştıran özellikler arasına girdi."

Daha Fazla Bilgi Al PDF Olarak İndir